אחים עיני
 
 
 
 
50% הנחה בניקוי
על הפריט השני
 
 
 
 
 
 
 
077-7786749
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ניקוי שטיחים פרסיים

 
שטיחים פרסיים הם מילה נרדפת לשטיחי יוקרה איכותיים. אך כמה מאיתנו יודעים באמת מהם שטיחים פרסיים? במאמר הבא תמצאו את כל המידע החיוני על שטיחים פרסיים למיניהם ועל שיטת ייצורם.
 

על השטיח הפרסי

 
ייחודו של שטיח פרסי הוא במוטיבים ובאיכות הצמר. השטיחים הפרסיים הישנים נארגו מצמרים באיכות גבוהה ביותר, שנגזזו בתקופת הגז של הכבשים, פעם בשנה. על מנת לעבד את החוטים לצבע הגולמי, השתמשו הפרסים בחומרים טבעיים להסרת השומן מהצמר, ולהבאת הצמר לצבע לבן גולמי לפני הצביעה.

בריאותם הטובה של בעלי החיים תרמה לאיכות הצמר, ולאחר צביעתו נשארו הצבעים מבריקים לאורך זמן. כיום, משתמשים לאריגת השטיחים בצמר שנלקח מכבשים שנשחטו למזון, ועיבודו למצב גולמי מתבצע באמצעות חומרים כימיים, הפוגעים בברק הצמר ובעמידותו לאורך זמן. לכן, שטיחי הצמר החדשים הנארגים כיום הינם איכותיים פחות מהשטיחים שנארגו פעם.
 
במפעל האחים עיני מטפלים בכל סוגי השטיחים כולל שטיחים פרסיים.
ניתן לבצע ניקוי שטיחים פרסיים, תיקון ושחזור
שימוש במכונות והחומרים הטובים ביותר

למידע נוסף - חייגו אלינו 077-7786749
 

מהם שטיחים פרסיים ומה ייחודם?

 
שטיחים פרסיים הם שטיחים שמקורם בפרס (כיום איראן), אשר נארגו בעבודת יד מצמר איכותי ומשובח. לשטיחים הפרסיים היסטוריה ארוכת שנים. הם קיימים מאז המאה ה- 17. ניתן לזהות שטיחים פרסיים בקלות רבה הודות לדוגמאות הייחודיות שמעטרות אותם: פרחים מסוגים שונים, אגרטלים, מדליונים, צורות גיאומטריות ועיטורי ערבסקות אוריינטאליים. ישנם גם שטיחים פרסיים המעוטרים בדוגמאות של בני אדם ומסגדים. לכל עיר בפרס המייצרת שטיחים יש עיטורים מיוחדים המאפיינים אותה, ועל כן שמם של השטיחים הפרסיים מלמד מאיזו עיר או חבל ארץ באיראן הם הגיעו. כך למשל שטיחי קום הם שטיחים פרסיים שמקורם בעיר קום, והם מאופיינים במסגרת מלבנית מעוטרת, שבתוכה עיטורי ערבסקות בצורת מעויין.
 
ניקוי שטיחים פרסיים
 

אילו סוגים של שטיחים פרסיים קיימים כיום?

 
מרבית השטיחים הפרסיים הם מלבניים, אולם יש גם שטיחים פרסיים עגולים. כמו כן ניתן להבחין בין שלושה סוגים של שטיחים פרסיים: שטיחי פרחים, שטיחי ציד ושטיחי גנים. אבחנה נוספת שניתן לעשות בשטיחים פרסיים היא בין שטיחים עירוניים לשטיחים שבטיים. שטיחים פרסיים עירוניים הם שטיחים ששיטת אריגתם היא צפופה במיוחד, ולכן הם נחשבים גם לשטיחים יקרים יותר. בין השטיחים העירוניים הנפוצים ביותר ניתן למצוא את השטיחים הפרסיים של איספהאן, ביג'אר, טבריז, נעין, קום, קשאן ועוד. שטיחים פרסיים שבטיים הם שטיחים שנארגו במקומות ארעיים על-ידי נוודים באיראן. לכן אלו שטיחים פרסיים קטנים יותר בהשוואה לשטיחים העירוניים. בין השטיחים השבטיים הנפוצים ניתן למצוא את שטיחי עמדן, עמבה, פרידיאן, קוליאי, שיראז ועוד.

ההבדלים בין שטיחים פרסיים עירוניים ושבטיים ניכר גם בעיטורים הארוגים עליהם. בשטיחים העירוניים נראה לרוב דוגמאות קלאסיות, כמו מדליון מלא בפרחים במרכז השטיח. בשטיחים השבטיים יש יותר עיטורים גיאומטריים ופחות עיטורי פרחים. כמו כן בשטיחים פרסיים שבטיים הצבעים הנפוצים הם צבעים חמים, כגון אדום וחום.
 

מהו תהליך הייצור של שטיחים פרסיים?

 
שיטת הייצור של שטיחים פרסיים הינה מסורת רבת שנים שעוברת מדור לדור באיראן. השלב הראשון בתהליך הייצור הוא בחירת סוג הצמר עבור השטיח. הסוג המועדף ביותר ,בשל גמישותו והטקסטורה הנעימה שלו, הוא הצמר הראשון הנגזז מטלאים צעירים, המכונה גם "קורק". לאחר מכן צובעים את הצמר בצבעים המופקים מצמחים שונים: הצבע האדום מופק מהשורש של צמח המדר, צהוב מופק מזעפרן והצבע החום מופק מקליפת אגוז. ישנה גם אפשרות להפיק צבעים מן החי, כמו הצבע האדום העז שמופק מביצי תולעים. צבעים אחרים מופקים בתהליכים כימיים, כמו למשל ערבוב של חומצה גופרתית עם נחושת מביא להפקת הצבע הירוק.

לאחר מכן עוברים לשלב עיצוב הדוגמאות והעיטורים של השטיחים הפרסיים. שלב זה מתחלק לשניים: ראשית, מציירים את הדוגמא על נייר מילימטרי וצובעים אותה. לאחר מכן ממירים את הדוגמא לדגם המכונה TALIM, שהוא שפת הקיר של טווי השטיחים, באמצעותה יודעים הטווים מהי הדוגמא הסופית שאמורה להתקבל לאחר האריגה. כל תהליך האריגה מתבצע בעבודת יד.
 
 
 
 
 
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך