אחים עיני
 
 
 
 
50% הנחה בניקוי
על הפריט השני
 
 
 
 
 
 
 
077-7786749
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

טיפים לניקוי כתמים

 
 
הילדים גורמים לריפודים והווילונות שלכם להיות מוכתמים בשוקולד ובצבעי מאכל? מיהרתם לעבודה ושפכתם קפה על הספה? אירחתם חברים והתזתם יין על המפה שקיבלתם בירושה?

מסתבר שהצרה אינה כה גדולה, משום שרוב הכתמים שעלולים להכתים לנו את הספה, השטיח או הווילונות, ניתנים להסרה. רוני עיני מחברת "אחים עיני", החברה המובילה בישראל לניקוי, תיקון, ושחזור שטיחים, וילונות וריפודים, אסף עבורכם טיפים, שיסייעו לכם לנקות את מוצרי הטקסטיל בצורה הטובה ביותר, כך שאף אחד מלבדכם לא ידע שהיה עליהם כתם בעייתי.
 

סוגי הכתמים והטיפול בהם

 
כתמים נוזליים
באופן כללי, כאשר מדובר בכתמים נוזליים כגון: מיץ וקפה שנשפכו, הפעולה הראשונה שעליכם לעשות היא ספיגה! קחו סמרטוט או נייר מגבת וספגו את הנוזל ככל שניתן. לאחר מכן בעזרת מטלית רטובה עברו על המקום המוכתם על מנת לדלל את הנוזל שנשפך ושוב ספגו עם נייר מגבת.

כתמי שומן
כתמים שומניים שאין בהם צבע מאכל יש לספוג עם נייר סופג, ולפזר טלק נטול צבע כדי שיספוג את השומן, זאת כמובן כעזרה ראשונה וכדי שלא יגרם נזק בלתי הפיך לצבעים של השטיח. בכתמים עם צבעי מאכל רצוי לשלוח את השטיח לניקוי מקצועי בדחיפות, כיוון שהצבע שנשאר על האריג צובע אותו ולפעמים אף שורף אותו (כמו כתם על בגד שבמידה ולא מטפלים בו מייד, הוא לא יורד).

כתם ממשקה אלכוהולי
אם ברגע של קלות דעת נשפך היין או הליקר על הספה בסלון, אין סיבה להיכנס ללחץ. הרטיבו קלות את מקום הכתם במים חמים ובאלכוהול בריכוז של 90%. כתמי יין אדום ניתן להסיר באמצעות סמרטוט טבול ביין לבן.

כתם של סוכריות

הילדים נגעו בידיים מרוחות בסוכריות בווילונות החדשים? לא נורא. כתמים אלה ניתן להסיר בעדינות במים חמים.

כתם של פרי

יש לנקות בספוג לח הספוג בתערובת של חומץ לבן או מיץ לימון עם אמוניה (יחס 1:3). (יש לערוך טסט במקום ניסתר.)
 
 
כתם צבע
 
 
 
כתם שוקולד
 
 
 
 
כתם של שוקולד
הילדים רצו בסלון בידיים מלאות שוקולד, והכתימו את הריפודים? מה שעליכם לעשות הוא לשפוך על מקום הכתם מלח נתרני של תחמוצת המשמש כחומר ניקוי, לחכות כ- 15 דקות ואז לנקות במטלית ספוגה במים קרים. כשהמקום יבש, יש להסיר את החומר באמצעות הברשה במברשת בגדים.

כתם של בוץ
אם הילדים שעטו בריצה לעבר הסלון, כשהם מביאים איתם את הבוץ שנדבק למגפיים ישר על השטיח, השיטה להיפטר מכתמי הבוץ היא לייבש היטב את השטיח ולשאוב אותו באמצעות שואב אבק.

כתם שנגרם מצרכים של בעל חיים
כיוון שהנוזל הוא חומצתי, יש לספוג את הכתם במגבת נייר ולמסור לניקוי בחברה מקצועית באופן מידי. בחברת ניקוי מקצועית, לפני תהליך הניקוי, מתיזים על השטיחים חומר מיוחד אשר שומר על יציבות הצבעים במהלך תהליך הניקוי.

כתם של דיו
אם נשפך לכם דיו על הספה או השטיח, ראשית עליכם לנסות לספוג את הכתם הטרי באמצעות נייר סופג. לאחר מכן, טבלו מטלית נקייה בחלב טרי והשאירו את המטלית על הכתם למשך מספר דקות. בשלב הבא, רחצו את מקום הכתם במים חמים ואחר כך ייבשו אותו באמצעות התזת קמח תירס או שיבולת שועל על מקום הכתם. במידה שמדובר בכתמי דיו ישנים, ניתן להסירם על ידי הרטבת המקום ושפשוף הכתם בעדינות באמצעות גביש של חומצת לימון. יש לחזור על התהליך עד שהכתם ייעלם, ואז לשטוף במים נקיים.

כתם של דם

אם חלילה הילד נפצע והדם מהפצע נזל ישירות על הספה, מה שעליכם לעשות הוא להרטיב את מקום הכתם במים פושרים ולייבשו מיד במטלית או בספוג.

כתם של לימון, חומץ וחומצות אחרות
יש לספוג את מקום הכתם מיד עם תמיסת אמוניאק (יחס אמוניאק-מים 4:1).(יש לערוך טסט במקום ניסתר)

כתם של חלודה

במקרה של כתם חלודה, יש להשתמש בחומרים מסירי חלודה, על פי ההוראות הרשומות על אריזתם.

כתם של צבע

כתמי צבע טרי ניתן להסיר באמצעות שפשוף במטלית רטובה הטבולה בטרפנטין. אם הכתם יבש, ניתן לגרד את המקום בעדינות ואז להרטיב את מה שנוצר בווזלין. לאחר מכן יש להמשיך ולנקות כפי שמנקים צבע טרי.

כתם מתכשירי איפור ופרפומריה

ניתן לנקות באמצעות אלכוהול.
באופן כללי, אם מדובר בכתם שלכלך את הריפוד או את הווילונות, קל יותר לטפל בבעיה (מאשר בשטיחים), שכן את מרבית הווילונות והריפודים (הניתנים להסרה) ניתן לנקות בניקוי ביתי - במכונת הכביסה או ביד. אבל לפני שאתם מכניסים את הריפוד למכונה, חשוב שתבדקו קודם כל באיזה בד מדובר. כך לדוגמה, בדים סינטטיים ניתן לכבס כרגיל ואין צורך בניקוי כימי לעומת זאת בד פישטן וכותנה רצוי לשלוח לניקוי יבש משום שמדובר בבדים מתכווצים.
 
 
כתם קפה
 
 
 
כתם יין
 
 
 
 
ווילונות משי לדוגמה, דורשים טיפול עדין, ובהקשר זה יש לפעול על פי הוראות היצרן.

ווילונות שעשויים מבד קטיפה

כדאי למסור לניקוי כימי. אבל אם מדובר בלכלוך קל , ניתן להסירו על ידי שפשוף בבד קטיפה –ולא במברשת. לאחר הניקוי, מאחר שלא ניתן לגהץ קטיפה, כדאי לתלות את הווילונות על קולב בחדר האמבטיה, על מנת ליישרם. מלאו את האמבטיה במים חמים מאוד, והאדים "יגהצו" לכם את הבד העדין.

כאשר מדובר באריג מצמר

יש לכבסו במים פושרים בתוספת שמפו לכביסה או פתיתי סבון. אין לשפשף את האריג, אך ניתן ללחוץ קלות. לאחר מכן שוטפים את האריג פעמים אחדות במים קרים, ומוסיפים חומץ לשטיפה האחרונה. את הצמר אסור לסחוט, לכן מה שעליכם לעשות הוא לגלגל את הבד בתוך מגבת גדולה ולטפוח עליה קלות. אחר כך פורשים את הבד על מגבת נקייה בצורתו הנכונה ומייבשים באוויר החופשי (אך לא בשמש).
 
הטיפים במאמר זה מתייחסים כאמור לכתמים שנוצרו על ריפודים, וילונות, מפות או שטיחים מכותנה ושטיחים סינתטיים. כאשר מדובר בשטיחי צמר, משי ושטיחים עבודת יד, אין לבצע שום פעולה על הכתם, עקב רגישות השטיח. כתמים שנוצרו בשטיחים אלה קשים מאוד לניקוי כעבור 24 שעות מהיווצרותם, ולכן מומלץ להביאם במהירות האפשרית לניקוי מקצועי.
 
 
 
 
 
 
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך